sobota, 23 lutego 2013

Recenzja książki "Skarżypyta, Samochwała, Zosia Samosia i inni niesforni bohaterowie"

Tytuł:  "Skarżypyta, Samochwała, Zosia Samosia i inni niesforni bohaterowie. Klasyka polskiej poezji dla dzieci"
Autorzy: Jan Brzechwa, Maria Konopnicka, Julian Tuwim, Ludwik Jerzy Kern
Ilustracje: Artur Gulewicz
Wydawnictwo: Papilon
Ilość stron: 128
Okładka: twarda. Myślę, że zachęca dzieciaki do zajrzenia do książki.
Opis wydawcy: Stefek Burczymucha, Zosia Samosia, Skarżypyta, Samochwała, Leń - o tych i innych sympatycznych, choć trochę niesfornych bohaterach przeczytasz w tej pięknie ilustrowanej książce. Zapraszamy do krainy najbardziej znanych wierszy polskich poetów.
Nasza opinia: Kto nie zna postaci takich jak Samochwała, czy pan Hilary? Pamiętamy ich bardzo dobrze z naszego dzieciństwa. Polscy poeci wyolbrzymiając ich cechy, pokazywali nam co powinniśmy robić, a czego nie. Oczywiście nie było to powiedziane wprost i dzięki temu bardziej to do nas - dzieci - docierało.
 W książce "Skarżypyta, Samochwała, Zosia Samosia i inni niesforni bohaterowie." znajdziemy zbiór 33 wierszy dla dzieci napisanych przez najbardziej znanych polskich poetów. Opatrzone są prostymi, zabawnymi ilustracjami, przez co nawet najmłodsze dzieci będą  chętnie słuchać czytania rodziców. W książce znajdziemy bardzo popularne wiersze, jak i te mniej. Szczerze mówiąc, muszę przyznać, że kilku nie znałam. Przy niektórych nie mogłam powstrzymać się od uśmiechu na twarzy, bo zawsze w takich momentach wraca mnóstwo wspomnień. Małe dzieci same nie poznają wierszy, które my znamy. Trzeba je im pokazać.
 Myślę, że jest to idealny pomysł na prezent dla dziecka w wieku 4-6 lat na jakąś mniejszą okazję. Często jacyś znajomi, czy kuzyni mają dzieci i nie wiadomo co im dać, bo mało je znamy. W takiej sytuacji wg mnie najlepsza jest jakaś dość uniwersalna książka. Małe dzieci same nie poznają wierszy, które my znamy z dzieciństwa. Trzeba je im pokazać, a zbiory takie jak "Skarżypyta, Samochwała, Zosia Samosia i inni niesforni bohaterowie." są do tego stworzone.
Ocena ogólna: Small Metal Fan - 9/10 Queen Dee - --/--

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Papilon

2 komentarze:

Komentarze zawierające linki do blogów bądź podlinkowany tekst zostają natychmiastowo usunięte. W zamian proponujemy współpracę bannerową, po szczegóły zapraszamy na mail.