czwartek, 7 lutego 2013

Recenzja książki "Blisko, nie za blisko" - Paweł Droździak, Renata Mazurowska

Tytuł: "Blisko, nie za blisko. Terapeutyczne rozmowy o związkach"
Autorzy: Paweł Droździak, Renata Mazurowska
Wydawnictwo: Helion
Ilość stron: 255
Opis wydawcy: Układanie relacji z ludźmi to jedno z największych wyzwań, jakie stawia przed nami codzienność. Subtelna sieć wzajemnych zobowiązań, emocji, naturalnych sympatii lub antypatii wpływa na nasze funkcjonowanie, odbija się na nastroju i w dużym stopniu decyduje o jakości życia. Jednak najważniejsze z naszych relacji dotyczą zaledwie kilku osób: partnerów życiowych, rodziców, dzieci. To one potrafią nas uszczęśliwić bądź unieszczęśliwić - i vice versa. Aby świadomie zbudować z nimi trwałe związki, satysfakcjonujące obie strony, czasem trzeba spojrzeć z dystansu i spróbować zdiagnozować przyczyny pojawiających się problemów. 
Jak stworzyć dobrą i trwałą relację? Jak uniknąć wciąż powtarzanych błędów? Jak zmieniać - albo wręcz zrywać - niszczącą relację i nie narazić się przy tym na niepotrzebne huśtawki emocjonalne? Kiedy potrzebna jest terapia? Na te wszystkie pytania odpowiada Paweł Droździak, doświadczony psycholog i psychoterapeuta w rozmowie z Renatą Mazurowską, dziennikarką specjalizującą się w tematyce psychologicznej. Jeśli chcesz przyjrzeć się swoim własnym relacjom i spróbować je ulepszyć, musisz przeczytać tę książkę!
Nasza opinia:
    Książka i jej ułożenie polega na zadawaniu pytań Panu Pawłowi przez Panią Renatę. Dyskutują oni o bliskości i więzi między ludzkiej. Na bardzo dużo opisanych rzeczy normalnie nie zwracamy uwagi, mimo że spotykamy się z nimi na co dzień, bądź przeżyliśmy nie zauważyliśmy ich znaczenia. Książka nam to wszystko uświadamia, nagle dowiadujemy się skąd mogą się brać nasze lęki przed bliskością, występami. Dowiadujemy się jakich błędów nie popełniać gdy jesteśmy rodzicem, jak i córką czy synem. Jeśli jesteśmy nastolatkami uczymy się o młodzieńczych miłościach i pierwszych związkach. Dostępna czcionka i biały papier pozwalają na swobodne czytanie, a treść nie jest pisana naukowo lecz przystępnie dla każdego. To jest także ogromnym plusem książki z typu 'poradników' bo to chyba najlepsze określenie, choć ta książka nie jest nim w całości.
    Ta książka otworzyła mi oczy, spojrzałam na świat inaczej i nagle dostrzegłam szczegóły. Zaczęłam widzieć wyraźniej, a błędy społeczeństwa są rażące... Polecam ją osobie, która jest już na tyle dojrzała, żeby ujrzeć to co ja, a nawet więcej!
Ocena ogólna: Queen Dee - 9/10 Small Metal Fan - --/--

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Helion, związek Sensus

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze zawierające linki do blogów bądź podlinkowany tekst zostają natychmiastowo usunięte. W zamian proponujemy współpracę bannerową, po szczegóły zapraszamy na mail.