czwartek, 27 września 2012

Recenzja książki "Bezduszna" - Gail Carriger

Tytuł oryginalny: "Soulles"
Autor: Gail Carriger
Seria: Protektorat Parasola
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Ilość stron: 319
Okładka: miękka
Opis wydawcy: Po pierwsze, Alexia nie ma duszy. Po drugie, jest starą panną, której ojciec był Włochem, a teraz nie żyje. Po trzecie, została zaatakowana przez wampira, co stanowi oburzające naruszenie zasad dobrego wychowania. A dalej? Sprawy lecą na łeb, na szyję, gdyż ów wampir przypadkowo ginie z jej ręki, a nieznośny lord Maccon (hałaśliwy, gburowaty i zabójczo przystojny wilkołak) z rozkazu królowej Wiktorii wszczyna śledztwo.
Jedne wampiry znikają, inne pojawiają się znienacka, jakby wyrastały spod ziemi, a podejrzenia padają na Alexię. Czy nasza bohaterka zdoła rozwiązać zagadkę skandalu, który wstrząsnął londyńską socjetą? Czy charakterystyczna dla bezdusznych umiejętność neutralizowania sił nadprzyrodzonych okaże się pomocna, czy raczej przysporzy jej wstydu? I co najważniejsze - kto naprawdę zawinił? I czy podadzą ciasto z kajmakiem?
Nasza opinia: Akcja dzieje się w XIX-wiecznym Londynie (uwielbiam takie klimaty). Alexia Tarabotti właściwie od urodzenia miała etykietkę starej panny, lecz po tym gdy zabiła wampira, sprawy  przybierają inny obrót. Śledztwo w tej książce jest zepchnięte na drugi plan, na pierwszym jest romans Alexii (nie powiem, nieźle opisany ;)). Oczywiście zostaje też uwięziona i ciągle ktoś próbuje ją złapać, ale mimo wszystko "Bezduszna" jest głównie o miłości Alexii do przystojnego lorda Maccona i o herbatkach u przyjaciela lorda Akeldamy (wielbiciela mody, nie nazywając rzeczy po imieniu :D).
Książka jest ładnie wydana, ale nie czyta się jej lekko (może chodzi o czcionkę, tłumaczenie, a może o słownictwo?). Myślę, że najlepsza dla nastolatek, w których szaleją hormony ;). Ot, taka babska książka. Chociaż są jeszcze 3 tomy, to chyba nie skuszę się na następny. Wiek sugerowany przeze mnie to 13-16 lat.
Ocena ogólna: Small Metal Fan - 7/10 Queen Dee - --/--

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze zawierające linki do blogów bądź podlinkowany tekst zostają natychmiastowo usunięte. W zamian proponujemy współpracę bannerową, po szczegóły zapraszamy na mail.