środa, 6 marca 2013

Recenzja książki "Wśród swoich" - Amos Oz


Tytuł: "Wśród swoich"
Tytuł oryginalny: "Bejn chawerim" ("Between Friends")
Autor: Amos Oz
Wydawnictwo: Rebis
Ilość stron: 151
Okładka: twarda z obwolutą. Podoba mi się, jest właśnie taka zwyczajna, spokojna - pasuje do charakteru książki.
Opis wydawcy: "Wśród swoich" to lektura  przejmująca, hipnotyzująca, przedstawione sytuacje i postacie są niezwykle realistyczne, dzięki czemu pozwalają zajrzeć poza zasłonę czasu i kultury, a zarazem, jak zwykle u Oza, dotykają doświadczeń uniwersalnych i ważnych - spraw, o których zazwyczaj się nie rozmawia.
 Akcja ośmiu opowieści rozgrywa się w kibucu pod koniec lat pięćdziesiątych, to jest w miejscu i czasie, w których Amos Oz przeżywał młodość i dojrzewał do pierwszych literackich kroków. Są to portrety postaci snujących intymne marzenia i doznających bolesnych doświadczeń - lęku, niespełnionych nadziei i tęsknot, poczucia straty - pozostających w cieniu tyleż śmiałego, ile naiwnego marzenia syjonistycznych pionierów o stworzeniu nowego człowieka i społeczeństwa. Spod sielankowego obrazu wyłania się ułomna ludzka natura, przewijają się charakterystyczne dla Oza motywy - osamotnienie, niemożność nawiązania autentycznych więzi.
Nasza opinia: W kibucu Jikhat pod koniec lat pięćdziesiątych mieszkają różni ludzie. Żyją na pozór spokojnie zajmując się swoimi sprawami, lecz kryją się pod tym ich uczucia, obawy i przemyślenia związane z kontaktami z innymi.
  "Wśród swoich" jest to książka podzielona na 8 rozdziałów. W każdym z nich opisana jest inna historia, choć wszystkie dzieją się w tym samym miejscu i czasie. Opowieści te, poruszają różne kwestie w kontaktach międzyludzkich, o których raczej się nie rozmawia, a przynajmniej nie za często. Mimo, że w książce jest opisane spokojne życie oraz zwyczajne problemy i sytuacje, to bardzo dobrze się ją czyta. Nie ma szybko pędzącej akcji, jest refleksyjna. Można przy niej wręcz rozpłynąć się i odpocząć. Postaci są bardzo realistyczne, przez co można się z nimi utożsamiać, lub porównywać do znanych nam osób. Kibuc mnie trochę przeraża, nie dałabym rady tak żyć. Najgorsze w tym jak dla mnie jest to, że małe dzieci nocują w dziecińcu, razem z rówieśnikami, a nie w domu z rodzicami. Według mnie to straszne.
  "Wśród swoich" jest bardzo mądrą książką, poruszającą rzeczywiste problemy. Myślę, że to jedna z tych książek, które powinno się przeczytać. Polecam każdemu, właściwie w każdym wieku. Zarówno siedemnastoletniej osobie jak i pięćdziesięcioletniej. 
Ocena ogólna: Small Metal Fan - 9/10 Queen Dee - --/--


Za możliwość przeczytania dziękuję                                                
Domu Wydawniczemu Rebis!
                     


  Amos Oz przyjedzie do Polski już za dwa tygodnie, czyli od 20 do 23 marca. SZCZEGÓŁY     

3 komentarze:

 1. Właśnie dzisiaj natknęłam się na tę książkę na LC i doszłam do wniosku, że to lektura, która mogłaby przypaść mi do gustu. Rozejrzę się za nią, bo widzę, że warto. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Strasznie króciutka! Ale może przeczytam, brzmi ciekawie, a i od kryminałów trzeba czasem odpocząć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie na odpoczynek od kryminałów jest idealna ;) /SMF

   Usuń

Komentarze zawierające linki do blogów bądź podlinkowany tekst zostają natychmiastowo usunięte. W zamian proponujemy współpracę bannerową, po szczegóły zapraszamy na mail.