poniedziałek, 18 marca 2013

Recenzja Książki "Super skuteczne strategie opanowania języków obcych" - Ewa Zaremba


Tytuł: "Super skuteczne strategie opanowania języków obcych"
Autor: Ewa Zaremba
Wydawnictwo: Helion
Ilość stron: 218
Okładka: Miękka
Opis wydawcy: Już nieobcy język obcy!
 • Skuteczne przygotowanie, czyli sprawdź, dlaczego przerywasz naukę lub tkwisz w miejscu i skąd czerpać świeże siły
 • Motywacja, czyli dowiedz się, jak maksymalnie podkręcić swój stan psychiczny, byś nie mógł powstrzymać się przed uczeniem
 • Optymalne techniki uczenia się, czyli wybierz to, co zadziała właśnie w Twoim przypadku
Nauka języków obcych większości z nas nie przychodzi z łatwością. Nie jest też często ani przyjemna, ani skuteczna, mimo wkładania sporego wysiłku i wydawania niemałych pieniędzy na pomoce naukowe czy lekcje. Poza tym trwa, a obietnice "nauki w miesiąc" jakoś się nie sprawdzają. Za granicą dopada nas nagły, paraliżujący lęk, zapominamy najprostszych słów nawet w hotelu czy restauracji, nie mówiąc już o bardziej wyrafinowanych sytuacjach wymagających konwersacji z innymi. Skąd biorą się te obawy i czy da się w ogóle opanować choć jeden język obcy na tyle, by swobodnie się nim posługiwać? Jak dokonali tego ci szczęśliwcy, którym się udało?
Na tego typu pytania chętnie i szczegółowo odpowie Ci autorka tej książki. Dowiesz się od niej, że opanowanie języka obcego wymaga dobrego przygotowania samego siebie, zanim jeszcze usiądziesz nad słówkami czy gramatyką — jest jak zagruntowanie płótna przed malowaniem obrazu, czyli nieodzowne. Pełne praktycznych rad i ćwiczeń rozdziały dotyczące motywacji, oparte o twarde wyniki badań psychologicznych, pozwolą Ci w końcu przestać odkładać naukę na później. Trzeba też wiedzieć, jak radzić sobie z pułapkami, problemami i marazmem, które przecież dopadają każdego. Po lekturze tej książki, zaopatrzony w bogactwo taktyk, będziesz mógł wreszcie efektywnie się uczyć - i kto wie, może szybko uznasz, że jeden język obcy to za mało…
Nasza opinia: W czasach teraźniejszych znajomość języków to podstawa. Każdy podróżuje, zwiedza... Ale trzeba się umieć porozumieć. Jednak, nie chodzi tu tylko o sztywne regułki - anglika bardzo trudno Ci będzie zrozumieć. Potrzebujesz więc motywacji i pomocy w wytworzeniu możliwości luźnej komunikacji między ludźmi, na dodatek w obym języku. Abyś to robił z przyjemnością, nie możesz się stresować błędem, który możesz popełnić, czy nieśmiałością. Trzeba być otwartym na nowe doświadczenia! Sama uczę się kilku języków obcych i przyznam, że umiejętność lekkiej rozmowy jest bardzo potrzebna, ale i trudna do opanowania. Po za tym, języki trzeba polubić. Jeśli nie polubisz danego języka - uważam, że nie ma sensu kontynuować jego nauki. Po co się męczyć? Jednak, kiedy znajdziemy już język, w którym chcielibyśmy umieć się porozumieć z inną osobą - potrzebna jest motywacja do jego nauki. Nie będziemy tutaj mydlić oczu - dla większości osób uczenie się gramatyki i słówek nie jest przyjemnością. Często trzeba nad tym siedzieć cały dzień i powtarzać w nieskończoność. Jednak, gdy już znajdziemy taki poradnik, jak ten o którym dzisiaj mówię będzie to o wiele łatwiejsze.
     Ten poradnik podzielony jest na trzy części. W pierwszej dowiesz się dzięki jakiemu zmysłowi najłatwiej Ci będzie zapamiętać rzeczy, a także dowiesz się jak popracować nad poprawą pozostałych. Stworzysz także swój osobisty plan efektywnej nauki, dzięki czemu wszystko będziesz miał poukładane. W części drugiej znajdziesz bardzo pomocne strategie motywacyjne, a także będziesz miał okazję popracować nad zmianą swojego sposobu myślenia - tak, aby łatwiej było Ci się uczyć języków. Trzecia część pomoże Ci w osiągnięciu wytrwałości w nauce.
     Jeśli chodzi o samo wydanie, to według mnie nie jest najgorsze. Co prawda, białe strony męczą oczy, ale tutaj warto było je trochę wysilić. Dzięki czytelnej, czarnej czcionce i białym stronom wszystko było czytelne i widoczne, nie było żadnych problemów z błędami. Sam układ także był bardzo dobry. W książce, choć nie regularnie pojawiają się ćwiczenia dla czytelnika. Są one pomocne z zrozumieniu treści - przecież praktyka też jest ważna - dużo bardziej niż wiedza teoretyczna w większości przypadków.
     Uważam, że taki poradnik jest podstawą dla osoby uczącej się języków obcych. A już na pewno jeśli chce ona coś wynieść z lekcji języka. Podstawą w komunikacji między ludzkiej jest umiejętność bezproblemowego mówienia - sama gramatyka nic nie da. Ta książka ukazuje, jak powinno się uczyć języków i jak podejść do tej sprawy profesjonalnie, osiągając po jakimś czasie zaskakujące efekty. Sama dużo skorzystałam mając okazję zapoznać się z tą pozycją i polecam ją każdej osobie!
Ocena ogólna: Queen Dee - 10/10 Small Metal Fan - --/--

Za książkę z całego serca dziękuję

4 komentarze:

 1. Ja ucze sie angielskiego i bardzo go lubie, wiec zapamietywanie nowych slowek przychodzi mi z latwosia. Gorzej jest juz farncuskim :0
  A chinski jest po prostu spaniały ;)
  za ksiazka sie obejrze :)
  jeszcze taka mała prosba moglybyście wyłączyc weryfikacje obrazkowa :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Chyba zainwestuję w tę książkę, bo wydaje się być pomocna. Tak to już jest, że w szkołach uczą nas gramatyki, a nie porozumiewania się w danym języku. Więcej się uczę, oglądając seriale po angielsku ;D Zgadzam się, że język trzeba lubić. Wiem sama, jak nie cierpiałam niemieckiego, z którego nauczyłam się zaledwie kilku zdań przez trzy lata gimnazjum. Na szczęście teraz oprócz angielskiego mam w szkole hiszpański i jest o niebo lepiej ;)
  P.S. Przychylam się do prośby koleżanki wyżej o wyłączenie weryfikacji obrazkowej :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Naprawdę bardzo fajnie napisano. Jestem pod wrażeniem.

  OdpowiedzUsuń

Komentarze zawierające linki do blogów bądź podlinkowany tekst zostają natychmiastowo usunięte. W zamian proponujemy współpracę bannerową, po szczegóły zapraszamy na mail.