poniedziałek, 11 marca 2013

Recenzja książki "Bez Ciebie" - Freya v. Stulpnagel


Tytuł: Bez Ciebie - wparcie po stracie bliskiej osoby.
Tytuł oryginalny: Ohne dich. Hilfe für Tage, an denen die Trauer besonders schmerzt
Autor: Freya v. Stulpnagel 
Wydawnictwo: Studio Astropsychologii
Ilość stron: 148
Okładka: Miękka
Opis wydawcy: Śmierć kogoś bliskiego to jeden z największych kryzysów w życiu, na który nigdy nie jesteśmy przygotowani. Po tym zdarzeniu nie mamy pojęcia, jak teraz powinno wyglądać nasze życie i jak mamy się w nim odnaleźć. Nie wiemy również jak zareagować, o czym rozmawiać i  jak się zachować w sytuacji, gdy ktoś z naszego otoczenia stracił ukochaną osobę. Bojąc się trudnych emocji, zaczynamy unikać kontaktów z takim człowiekiem i wracamy do codzienności. Aby nie popaść w rozpacz, powinniśmy pozwolić udzielić sobie, a także innym wsparcia, które jest jednocześnie prawdziwym pokrzepieniem.
Książka Freyi v. Stülpnagel daje nie tylko pocieszenie, lecz także obdarowuje nas wszystkich pokojem serca mającym swoje źródło w harmonii nieskończoności i wieczności. Oferuje nam pociechę i zrozumienie, a także praktyczne wsparcie, aby móc otrząsnąć się z emocjonalnego odrętwienia. Autorka odkąd straciła swoje dziecko zaczęła pracować jako psychoterapeuta pomagając ludziom w ich trudnych chwilach. Pomaga odnaleźć drogę do normalnego funkcjonowania w życiu codziennym. Uświadamia, iż opłakiwanie jest naturalnym ludzkim darem, i aby pokonać smutek musimy zmierzyć się  z bólem związanym z doczesną utratą kochanej osoby. Wsparciem w przejściu tej drogi jest właśnie ta książka. Zawarte w niej wskazówki i rytuały pomogą Ci w radzeniu sobie w pierwszych dniach po stracie, jak również podczas bolesnych chwil kojarzących się ze zmarłą osobą, takich jak Boże Narodzenie, Wielkanoc czy jej urodziny. Autorka informuje jak przekształcić swój żal i wspomnienia w pozytywnie uzdrawiającą energię.
Pomóż sobie i innym w tych trudnych chwilach.
Nasza opinia: Tak to już jest, że żyjemy a potem umieramy. Jest to naturalną rzeczą i nie da się od tego uciec - chyba każdy to wie. Więc w życiu każdej osoby nadchodzi moment, gdy musi ona z wielkim smutkiem pożegnać bliską jej osobę. Jest ona załamana, nie wie jak sobie radzić - jak żyć. Jeśli jesteśmy to my - często nie wiemy jak sobie poradzić po śmierci bliskiej osoby. Jeśli to ktoś z naszych znajomych - próbujemy podnieść go na duchy, ale często wpędzamy go w jeszcze większy smutek. Ale kiedyś trzeba wyjść z dołka, jednak trzeba się za to odpowiednio zabrać. Ta książka pokazuje nam, jak z niego bezpiecznie wyjść bez efektów ubocznych i jak sobie poradzić gdy już będziemy na powierzchni. Jednak, sama książka nie wystarczy - warto także pójść na terapię do osoby, która nam pomoże twarzą w twarz...

"Gdy umierają rodzice, umiera przeszłość,
gdy umiera partner, umiera teraźniejszość,
a kiedy umiera dziecko, umiera przyszłość."
  Jeśli chodzi o wydanie książki, to uważam że jest ona bardzo czytelna. Czcionka jest bardzo dobrze dobrana, a rozdziały dzielą treść w dobrym miejscu. Podobają mi się także zdjęcia co kilka stron, na których są cytaty. Sama autorka bardzo dobrze oddaje to co jest ważne, odpowiada na jeszcze nie zadane pytania. Na dodatek, jeśli jesteś osobą w żałobie - autorka doskonale rozumie Twój ból bo sama straciła część przyszłości - syna. Jak sama wspomniała, przed jego odejściem gdyby ktoś jej powiedział, że będzie pomagała ludziom wyjść z trudnego okresu, jakim jest żałoba, zapytałaby "a dlaczego miałabym to robić?". Wiedzcie, że osoby, które nie straciły takiej bliskiej osoby w życiu nie są w stanie zrozumieć naszego bólu. Wtedy nawet najlepszy przyjaciel może nie być w stanie pomóc.
  Polecam tę książkę każdemu. Zarówno osobie która jest pogrążona w żałobie, jak i osobie niedotkniętej bezpośrednio omawianym problemem, gdyż ta książka pomoże jej utrzymać dobre stosunki z opłakującą osobą. 
Ocena ogólna: Queen Dee - 10/10 Small Metal Fan - --/--

Za możliwość przeczytania tej książki bardzo dziękuję
Wydawnictwu Studio Astropsychologii

2 komentarze:

  1. Nie na ten etap mojego życia, ale z pewnością mądra i pomocna :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Szukam tej ksiazki.Nie wiem ,czy i gdzie szukac.

    OdpowiedzUsuń

Komentarze zawierające linki do blogów bądź podlinkowany tekst zostają natychmiastowo usunięte. W zamian proponujemy współpracę bannerową, po szczegóły zapraszamy na mail.