sobota, 27 lipca 2013

Recenzja książki "Przygody Tappiego z szepczącego lasu"

Przygody Tappiego z Szepczącego Lasu - Marcin MortkaTytuł: "Przygody Tappiego z szepczącego lasu"
Autor: Marcin Mortka 
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Ilość stron: 160
Okładka: twarda
Opis wydawcy: W pięknym, magicznym Szepczącym Lesie mieszka sympatyczny wiking Tappi. Ma wielu przyjaciół, równie magicznych jak on. Jest renifer Chichotek i kruk Paplak, myśliwy Haste i kowal Sigurd, są Elfy i pradawne duchy lasu – Dziadek Wodospad, Dąb Starodziej… Ale jest też zły jarl Surkol, który mieszka na Ostatnim Morzu, w zamku wzniesionym na grzbiecie wieloryba, i który zamyka Sigurda w lochu. Tappi i jego przyjaciele ruszają niezwłocznie w niebezpieczną podróż, aby uwolnić przyjaciela. Po drodze spotyka ich wiele przygód, z których szczęśliwie wychodzą cali… Magiczny Las pomaga tym, którzy mają dobre serca… Jeśli masz ochotę zajrzeć do Chaty Tappiego, posłuchać bajek Gawędziarza, jakie opowiadał w pewną, gwieździstą noc, poznać olbrzyma Głabrzycha i sprawdzić, jaki czar rzuciła na niego Skrzypicha, a nawet pobawić się w berka z Wichrem, zapraszamy do Szepczącego Lasu…
Nasza opinia: Chyba każdemu z nas wikingowie kojarzą się ze z groźnymi rozbójnikami, którzy potrafili mordować całe osady z zimną krwią. Mieli oni Chełmy z rogami, długą brodę oraz toporki. Każdy ich się bał i czuł przed nimi respekt. Jednak Tappi jest inny i nie przypomina wikingów, których znamy z historycznych opowieści. Jest on co prawda bajkowy, ma długą brodę, hełm i jest potężny oraz silny – ale jest on bardzo przyjazny i w jego dużym sercu jest dużo miejsca na coraz to nowych przyjaciół!

„A ze wszystkich ludzi na świecie Tappi najbardziej lubi dzieci. Chcesz wiedzieć dlaczego? A to dlatego, że dzieci nie potrafią się martwić, ale za to doskonale znają się na słodyczach, przez co Tappi świetnie się z nimi dogaduje.”

    W książeczce poznajemy dwanaście różnych opowieści o dzielnym, przyjacielskim wikingu, który zawsze jest pomocny. Dowiaduje się on o niebezpieczeństwach, jakie czyhają gdy coś się zrobi w górach, czy lesie. Dziecko dzięki takiemu przekazowi z pewnością zrozumie wiele rzeczy, m.in. że w lesie nie wolno głośno śpiewać, a w górach krzyczeć – bo można spowodować lawinę. Nie trzeba także od razu próbować komuś zabrać tego, co jest Ci potrzebne – można wykorzystać inną rzecz i może sprawdzić się nawet lepiej, a nie sprawisz komuś przykrości! W książeczce dziecko dowie się także, że warto pomagać innym czy to ludziom, czy zwierzętom. Z pewnością gdy będziesz ich potrzebował, to choć jedna osoba Ci pomoże.
Książeczka jest także napisana w taki sposób, że czytać może ją zarówno rodzic dziecku, jak i samo dziecko. Duże litery na białych stronach umożliwiają dziecku czytanie, a spora ilość tekstu na stronach umożliwia rodzicowi komfortowe czytanie, bez wachlowaniu stronami w wypadku gdy jakaś książeczka ma po jedno zdanie na stronie. Same opowieści są dość długie, średnio zajmują dziesięć stron w książce, a dodatkowo czasem pojawiają się w książce czarno-białe ilustracje, które pomogą dziecku lepiej wyobrazić sobie Tappiego oraz jego przyjaciół.
    Samo wydanie książki jest bardzo dobre pod względem dzieci. Twarda okładka zabezpieczy książeczkę przed majstrowaniem dziecka, a także nie będzie dało się jej wygiąć i przez to mniszyć – gdyby oczywiście dziecko wpadło na taki pomysł. Kolorowa okładka, słodcy bohaterowie i ciekawy opis zachęci nie tylko dziecko, ale także rodzica!
   Myślę, że większości dzieci spodoba się pogodny wiking, który może zmierzyć się ze smokiem, czy lodowym olbrzymem. Przy okazji dowie się ono jak powinno się zachowywać, a także tego, że jeśli będzie się pogodnym to można zdobyć więcej przyjaciół. Dzięki aż dwunastu historyjkom, a także ich długości dziecko będzie mogło przez wiele dni poznawać historię wikinga – a potem jeszcze do nich wrócić! Myślę także, że z książki zadowolony będzie zarówno chłopiec, jak i dziewczynka – choć dziewczynki wolą księżniczki od wikingów, czyż nie?
Ocena ogólna: Queen Dee 9/10 Small Metal Fan --/--

Za możliwość przeczytania książki dziękuje
Wydawnictwu Zielona Sowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze zawierające linki do blogów bądź podlinkowany tekst zostają natychmiastowo usunięte. W zamian proponujemy współpracę bannerową, po szczegóły zapraszamy na mail.