sobota, 20 kwietnia 2013

Recenzja Książki "Źródła sukcesu szkolnego młodzieży licealnej" - Jolanta Krystyna Boryszewska

Tytuł: "Źródła sukcesu szkolnego młodzieży licealnej"
Autor: Jolanta Krystyna Boryszewska
Wydawnictwo: Impuls
Ilość stron: 198
Okładka: miękka
Opis wydawcy: Tematyka książki jest związana z najbardziej aktualnymi pytaniami stawianymi przez wszystkie osoby uczestniczące w procesie edukacji - Co można zrobić, jakie warunki stworzyć, jakie działania podjąć, aby w pełni wykorzystać potencjał uczniów? Pytanie to zostało uzupełnione o szereg pytań szczegółowych: W jakim stopniu poziom intelektualny i poziom rozwoju emocjonalnego sprzyjają odnoszeniu sukcesu szkolnego? Jakie działania mogą podjąć rodzice uczniów? Jakie działania proponowane przez szkołę są najcenniejsze dla rozwoju możliwości ucznia? Jakie działania związane ze środowiskiem rodzinnym i szkolnym mogą stać się przeszkodą ograniczającą rozwój? Opracowanie to jest oparte na badaniach, które były prowadzone wśród młodzieży licealnej, ich nauczycieli i rodziców. Dzięki temu odpowiedzi na pytania, które stały się asumptem do poszukiwań pochodzą z trzech płaszczyzn - od uczniów, rodziców i nauczycieli. Pozwala to na pełniejszą i bardziej wnikliwą analizę zagadnienia.
Nasza opinia: Książka jest poradnikiem, który pokazuje ważne tematy. Jest to jednak pozycja dla osób, które siedzą w tym 'głębiej', tzn pedagogów, socjologów, nauczycieli - osób, którym się to na coś przyda i same mogą to wykorzystać. Przeciętnemu człowiekowi, nawet jeśli jest rodzicem i chce poprawić wyniki swojego dziecka, czy osobą która po prostu chciałaby trochę na ten temat przeczytać - to się nie przyda. Owszem, poznamy tu tajniki wiedzy na ten temat, jednak musimy być przygotowani na naukowy język i jeszcze bardziej nieznane pojęcia, które są tłumaczone w stopce... Przyznam, że tych tłumaczeń jest mnóstwo, na kilku stronach te tłumaczenia zajmują pół strony! Sama muszę przyznać, że nie zrozumiałam wszystkich zagadnień przedstawionych w książce. Mimo to, jest tu wiele interesujących pojęć i z ciekawością czytałam o nich dowiadując się coraz więcej. Być może w przyszłości przyda mi się ta wiedza, a prawie każdy jej ułamek jest w życiu przydatny! To, że teraz czegoś nie potrzebuję nie oznacza, że w przyszłości także mi to będzie nie potrzebne - warto na to zwrócić uwagę. Istotnym problemem związanym z funkcjonowaniem człowieka jest poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: co należy zrobić, jak się zachowywać, czym się kierować w swoich wyborach, aby mieć poczucie szczęścia. - Od tego zdania zaczyna się ta książka, a gdy ją przeczytamy dowiemy się jakie są odpowiedzi na te pytania, jednak wiadomo - każdy jest inny, myśli inaczej. Autorka odpowiedziała na te pytania tak, jak ona czuje i jak zostało udowodnione, więc nie można się tym kierować całkowicie, jednak z pewnością przedstawione przez nią odpowiedzi będą pomocne w naszym osobistym kierowaniu życiem. Autorka także wstawiła do książki tabele i wykresy aby lepiej przedstawić treść, co rzeczywiście poprawia jakość przyswajanej przez czytelnika treści ;).
Książka jest napisana naukowym językiem - trzeba być na to przygotowanym, jednak jeśli ktoś chce się zapoznać z tematyką przedstawianą w książce to polecam tę pozycję, gdyż można się z niej dowiedzieć dużo na ten temat.
Ocena ogólna: Queen Dee - 5/10 Small Metal Fan - --/--

Za możliwość przeczytania książki dziękuję
Wydawnictwu Impuls

2 komentarze:

  1. Myślę, że byłaby to ciekawa lektura, zwłaszcza, że jestem w takim wieku :)


    /blask-ksiazek/

    OdpowiedzUsuń

Komentarze zawierające linki do blogów bądź podlinkowany tekst zostają natychmiastowo usunięte. W zamian proponujemy współpracę bannerową, po szczegóły zapraszamy na mail.