poniedziałek, 31 marca 2014

Recenzja książki "12 ważnych opowieści. Polscy autorzy o wartościach dla dzieci"

"12 ważnych opowieści. Polscy autorzy o wartościach dla dzieci"
Tytuł: "12 ważnych opowieści. Polscy autorzy o wartościach dla dzieci"
Autor: Opracowanie zbiorowe
Ilustracje: Elżbieta Kidacka
Wydawnictwo: Papilon
Ilość stron: 128
Opis wydawcy: Ważne słowa: miłość, odpowiedzialność, uczciwość, szczęście, samodyscyplina, piękno, sprawiedliwość, przyjaźń, odwaga, dobroć, szacunek, mądrość
Znakomici autorzy: Paweł Beręsewicz, Liliana Fabisińska, Agnieszka Frączek, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Joanna Krzyżanek, Irena Landau, Maria Ewa Letki, Anna Onichimowska, Eliza Piotrowska, Marcin Przewoźniak, Anna Sójka, Natalia Usenko
Niebanalna napisana bez nadęcia i patosu, niezwykle ciepła książka dla dzieci o ważnych sprawach. Dzięki zabawnym opowieściom trudne tematy stają się proste i zrozumiałe.
Doskonała pomoc dla rodziców i nauczycieli, którzy na co dzień spotykają się z mnóstwem pytań swoich podopiecznych.
Urokliwe, pełne detali ilustracje Elżbiety Kidackiej.
Nasza opinia: Jako dziecko nie lubiłam książek z opowiadaniami, które z góry zakładały, że mają mnie czegoś nauczyć. Bajki terapeutyczne, pomagające zmierzyć się z lękami, opowiadania o wartościach itd. To były jedyne kurzące się na mojej półce tomiki. Zajrzałam raz, czy dwa i uciekłam, bo wyglądały na nudne. Była jedna książka o pokonywaniu strachu, którą lubiłam, ale w niej rzeczywiście coś się działo. Kluczem do napisania dobrej książki dla dzieci jest to, żeby uczyła, ale nie wprost. I oczekiwałam, że "12 ważnych opowieści" spełni ten warunek.

Pierwszą opowieść napisała zawsze niezawodna Anna Onichimowska. Jej opowiadanie ma nauczyć dzieci wartości jaką jest szczęście. Pokazać to, że to nie tylko nowy komputer, czy wyjazd nad morze, ale także posiadanie rodziny. Podoba mi się to, że zostały poruszone tutaj dwa tematy. Przewodni temat szczęścia, ale także pojawienie się dziecka w rodzinie. Wiele dzieci boi się, że zostaną odepchnięte na drugi plan. Tu jest pokazane jak główna bohaterka pokochała swojego braciszka i że nie ma się czego bać.

Drugie opowiadanie jest o uczciwości, bardzo ważnej wartości, o której powinno się mówić dzieciom. Ten temat poruszyła Agnieszka Frączek. Tutaj znowu zostały poruszone dwa zagadnienia. Uczciwość, czyli wartość, którą dziecko powinno wyciągnąć z opowieści oraz chęć posiadania zwierzaka. Kiedy główna bohaterka - Asia - znajduje na ulicy swojego wymarzonego psa, musi wykazać się uczciwością, żeby zwrócić go właścicielowi.

Kolejną opowieść napisała Anna Sójko i nosi piękny tytuł "Samodyscyplina, czyli jak zmienić swoje życie w tydzień".  Od samego początku wiedziałam, że przypadnie mi do gustu. Zaczęło się od tytułu, potem zauważyłam, że każdy dzień jest oddzielnie opisany w formie pamiętnika, a potem przeczytałam treść i wpadłam po uszy. Myślę, że do dzieci przemówi taka forma, bo staje się to bardziej rzeczywiste jeśli chłopiec w ich wieku "sam" (no wiadomo, że autorka, ale poczujcie się na chwilę jak sześciolatek) opisuje to, co się dzieje w formie pamiętnika. 

Czwarte opowiadanie mówi o pięknie. Eliza Piotrowska opisała w nim dwie dziewczynki. Klaudynę, która jest ciemnowłosą, zwyczajną, uśmiechniętą dziewczynką i Julkę, która jest blondynką w drogich ubraniach, a mama chce, żeby była baletnicą. Dziewczynki wzajemnie sobie zazdroszczą. W końcu Klaudyna rozumie, że piękno to nie blond włosy i różowa sukienka, a Julka jest szczęśliwa, bo ustaliła z mamą, że nie chce być baletnicą i mama powiedziała, że dla niej zawsze będzie piękna.

Kolejne opowieści są równie dobre i interesujące, jednak nie chcę, żeby ta recenzja zajęła nie wiadomo ile miejsca. Napiszę jeszcze o jakich wartościach są kolejne opowieści, a Wy sami przeczytajcie "12 ważnych opowieści" dzieciom, lub młodszemu rodzeństwu i zobaczcie jaka fajna jest to książka.
Piąte opowiadanie jest o odpowiedzialności, napisała je Irena Landau, szóste Joanny Krzyżanek o sprawiedliwości, siódme opowiada o przyjaźni, jego autorką jest Liliana Fabisińska, ósme o miłości (Marcin Przewoźniak), kolejne o odwadze napisała Maria Ewa Letki, następne o dobroci - Natalia Usenko, jedenaste - o szacunku - napisał Paweł Borysewicz i ostatnie Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel o mądrości.

Ilustracje i cała oprawa graficzna mnie urzekły. Nie są to przepiękne obrazy pełne detali. Są to proste, ale cudowne w swojej prostocie ilustracje, które spodobają się zarówno dzieciom, jak i rodzicom. Myślę, że mimo wszystko bardziej przypadną do gustu dziewczynkom, niż chłopcom (może taki był cel?). Wewnętrzna strona okładki jest błękitna, pokryta koronami, a przy nagłówku wstępu są małe czerwone serduszka. Pomijając ten fakt, całość jest kolorowa i od pierwszego zerknięcia zachęca do czytania.

Wszystkie opowieści są napisane w pierwszej osobie, z perspektywy dzieci, dlatego uważam, że są bardziej wiarygodne dla malucha. W każdej zamknięta jest jakaś wartość. Uważam, że będzie to dobra książka dla każdego dziecka w wieku 5-8 lat, chociaż jest na okładce napisane, że od 6, to uważam, że dla pięciolatka nie będzie to przeszkodą. Ilustracje są kolorowe i ładne, zachęcają do czytania, a treść opowiadań jest ciekawa i czytało mi się całą książeczkę z przyjemnością. Myślę, że dzieciakom "12 ważnych opowieści" też przypadnie do gustu.
Ocena ogólna: Small Metal Fan 9+/10 Queen Dee --/-- 

Za możliwość przeczytania dziękuję
Wydawnictwu Papilon

1 komentarz:

Komentarze zawierające linki do blogów bądź podlinkowany tekst zostają natychmiastowo usunięte. W zamian proponujemy współpracę bannerową, po szczegóły zapraszamy na mail.